Tak jako u všeho, i v případě kolagenu koluje mezi lidmi řada nepřesných skutečností, mýtů a chybných názorů. Na ty nejfrekventovanější otázky se pokusíme odpovědět.

 „Může si organismus navyknout na vnější zdroj kolagenu a ztratit tak schopnost tvorby vlastního kolagenu?“

Tohle naštěstí není možné, protože samotný příjem kolagenu, za pomocí potravinových doplňků, dokáže povzbudit tvorbu vlastního kolagenu. Navíc, samotný kolagen je přeci živočišná bílkovina, kterou spolu s ostatními přijímáme v potravě, ve formě masa, mléka, masných a mléčných výrobků.

„Má užívání kolagenu nějaké vedlejší účinky?“

Přes široké a opravdu hojné užívání kolagenu v mnoha různých odvětvích jsme se dosud nikde nesetkali se nějakými vyloženě negativními a nebezpečnými vedlejšími účinky. Může se v případě některých kosmetických přípravků dostavit krátkodobá alergická reakce v podobě zarudnutí kůže, ale ani to není příliš časté. Dalo by se tedy tvrdit, že kolagen nemá vedlejší účinky.

„Škodí nadbytek kolagenu?“

Konvenčním a vyváženým stravováním si nebezpečný nadbytek kolagenu určitě nepřivodíte, ani za předpokladu, že užíváte potravinové doplňky. Kolagen je bílkovina a jako všechny ostatní bílkoviny, pokud pro ně tělo nemá jiné využití, tak jsou přeměněny na energii a vyloučeny z těla ven. V současné době pouze hrozí riziko nesprávného složení stravy s nadbytkem bílkovin, které při velkém množství zatěžují trávící soustavu a mohou způsobovat zažívací potíže.

Zajímavé odkazy a zdroje

Při toulkách internetem lze narazit na spoustu různých článků o kolagenu. Zde naleznete ty zajímavější a užitečnější

Na stránkách společnosti Hypro, která se přímo zabývá výzkumem a výrobou spojenou s využitím kolagenu v oblasti medicíny, se nachází poměrně obsáhlý a vyčerpávající článek o tom, co to vlastně kolagen je, v čem se nachází, jaké má vlastnosti v našem těle. Vše je podáno vysoce odborně. Pokud je vaším koníčkem organická chemie, určitě si počtete. V každém případě, všechny potřebné informace najdete právě tady v ucelené formě.

http://www.hypro.cz/hyRubrIn.aspx?intRubrKis=1251&intLang=0

V podstatě se jedná o stručný výtah informací z článku na uvedeném na odkaze výše, ale je to podáno v poněkud stravitelnější formě. Jako bývá na wikipedii běžné, na konci článku jsou další užitečné externí odkazy na podobné téma.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen

Na tomto webu, zabývající se kosmetikou jsou přehledně sepsané některé z pozitivních účinků kolagenu na pokožku, vlasy a nehty.

http://www.zdravakrasa.cz/ucinky-kolagenu