Stručná charakteristika praví, že potravinovými doplňky se rozumí přípravky, které obsahují široké spektrum vitaminů a minerálů, které tělo běžně získává z konvenční stravy, ale z nějakého důvodu trpí jejich nedostatkem.

Zdravá strava je základ

Základem všeho je pochopitelně zdravá životospráva a pestrá strava, což není v dnešní uspěchané době zrovna nejjednodušší a nezáleží na faktu, zda se stravujete konvenčně, nebo jste vegetarián, vegan, případně máte bezlepkovou dietu. Poskládat svůj jídelníček tak, aby obsahoval všechny potřebné vitaminy a minerály v dostatečném množství je docela věda. Zvláště pokud se často stravujeme např. v jídelně v zaměstnání nebo stáncích rychlého občerstvení. Důležitou roli tady totiž hraje samotná vstřebatelnost důležitých látek do organismu, která je příznivě i nepříznivě ovlivňována mnoha faktory.

V podstatě stačí, když tělu nedopřejete dostatečné množství spánku a už nefunguje tak jak v normálu, ale to není vše. Je spousta zlozvyků, které mají negativní vliv na vstřebatelnost a využitelnost některých skupin vitamínů a minerálů. Jedná se zejména o alkohol, kouření, nadměrné požívání kávy a energetických drinků, které mají i za následek utlumení účinků některých skupin vitamínů a minerálů.

Stres a další negativní faktory

Samozřejmě je nutné zmínit největšího strašáka současnosti, a sice stres. Jsme mu vystaveni všichni, někdo více, někdo méně. Stresové situace jsou na denní programu většiny populace. Práce v hluku, ztížených podmínkách, neustálý časový pres. Dnes a denně se na nás valí ze všech stran tisíce podnětů, které nás rozptylují, a díky tomu všemu jsme ve stresu. Málo jíme, nebo se naopak přejídáme, do toho můžou přijít potíže se spánkem, jsme vyčerpaní, nervózní a nevrlí. Chybí nám energie a chuť do života. Vzniká takový začarovaný kruh.

V žádném případě se tu nesnažíme tvrdit, že pokud budete brát potravinové doplňky, bude vše sluníčkové a všichni se budou usmívat, a když je brát nebudete, dopadnete jako v předchozím odstavci. Jde o to, že lidské tělo je složitý organismus a neexistuje žádné univerzální řešení, které je platné bez výjimky pro všechny. Co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Platí to jak pro vyvážený jídelníček, tak pro potravinové suplementy.

Nedostatečný přísun minerálů, vitaminů a jiných důležitých prvků se může projevovat z počátku nenápadně, např. únavou, lámáním nehtů, častými nevolnostmi a virózami a krajním případě i chronickými problémy. Naopak zdánlivě bezvýznamná změna ve stravování a životním stylu může mít až překvapivé pozitivní účinky.

Netvrdíme, že nějaké zázračné tobolky vyřeší všechny problémy lidstva, ale je nepopiratelný fakt, že vhodně zvolené suplementy vám pomohou žít kvalitnější život bez kompromisů.

Potravinové doplňky na míru

Asi nejlepším možným řešením, jak dodatečně podat tělu chybějící látky, je využití doplňků stravy na míru. Jen vy rozhodnete, které látky bude váš suplement obsahovat, podle toho, co vaše tělo potřebuje. Díky tomu budete mít jistotu, že dodáváte tělu jen to potřebné a nezatěžujete jej něčím, co nevyužije.

Podívejte se na další stránky s tématy – použití kolagenu, dávkování, struktura a účinky.