Kolagen je látka, která výrazným způsobem ovlivňuje vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů a nehtů, zajišťuje bezbolestný pohyb a má příznivý vliv na naše klouby a vazy. Postupem věku však lidské tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět a je nutné mu ho tedy dodávat.

V současné době existuje minimálně 27 typů kolagenu. My se budeme zabývat pouze těmi nejznámějšími. Z nich je nejdůležitější typ I, který je v lidském těle zastoupen z 90 %. Nalezneme jej ve šlachách, pokožce, kostech i zubech, v pouzdrech orgánů a v řídkém vazivu. Má také největší vliv na pružnost kůže. Tento typ kolagenu je hojně využívám ve zdravotnickém, v chemické, kosmetickém i potravinářském průmyslu.

Dalším významným typem je kolagen typu II. Ten se vyskytuje především ve chrupavkách. Pokud budete tento typ kolagenu pobírat v malých dávkách, můžete snížit příznaky revmatoidní artritidy. Je ovšem nutné, aby dávky byly opravdu malé. Vyšší dávky jsou totiž neúčinné. V chrupavce se dále objevují kolageny typu IX, X, XI.

Kolagen typu III je velice podobný typu I. Rozdíl spočívá v obsahu proteoglykanů a glykoproteinů, kterých má typ III o poznání více. Tento typ nalezneme v rychle rostoucích tkáních, zejména v počátečních fázích hojení ran.

Další typ, kolagen typu IV se vyskytuje v oblasti bazálních lamin. Kolagen typu V je velmi příbuzný typu IV, a tvoří stěny krevních cév. Typ VI je podobný typu IV. Nalézt jej můžete v intersiciální tkáni.

O dalších typech si řekneme jen okrajově. Kolagen typu VII je podobný typu II a můžete jej objevit v epitelové tkáni. Kolagen typu X se nachází v matrix, která obklopuje hypertrofické chondrocyty v chrupavce růstové ploténky v místech, kde bude vznikat kost.