Kolagen je nezbytnou bílkovinou těla všech savců. Dostatečné množství kolagenu v těle zajišťuje správnou funkci vaziv, kloubů či chrupavek. Má také pozitivní vliv na elasticitu pokožky, stav nehtů, vlasů a částečně také zubů.

Kolagen nejvíce působí na pohybový aparát. V případě nedostatku kolagenu může totiž dojít ke snížení ochrany chrupavek, šlach, vazů nebo kloubního pouzdra. To pak může vést k jejich rychlejšímu opotřebování a následné bolesti. Proto je nutné, abychom tělu dodávali pravidelně dostatečnou dávku kolagenu. Vhodné je to pak u lidí mezi 40. a 50. rokem života, kdy vazy, chrupavky či šlachy jsou již dost opotřebované. Kolagen je vhodný také u vrcholových sportovců, u nichž jsou klouby výrazně namáhány.

Pokud na své pokožce pozorujete známky stárnutí, měli byste vážně zauvažovat nad kolagenem. Ten totiž vašemu tělu dodá potřebné látky, a výrazně oddálí první projevy stárnutí. Zpomalí také tvorbu vrásek a celkově zlepší kvalitu pleti a kůže.

Kolagen má také pozitivní účinky na pevné, husté, lesklé a zdravé vlasy. Po kolagenu budou vaše vlasy zdravé a pevné, drží objem a přestávají se lámat. Zdravé vlasy budou znát hned na první pohled. Pokud jsou vaše vlasy neustále namáhány barvením, žehlením či trvalou, je kolagenová kůra tím pravým prostředkem pro jejich oživení.

V případě, že vaše tělo nemá dostatek minerálních látek, které mají za následek křehké nehty, které se lámou či odlupují, je načase zauvažovat nad přípravky obsahující právě kolagen. Ten totiž dokáže kvalitu nehtů výrazně zlepšit. Budou tak pevné a zdravé.

Kolagen má zásadní účinek na pohybový a podpůrný aparát lidského těla, proto jde o nezbytnou bílkovinu. Je doslova zodpovědný za správnou funkci kloubů a svalů. Zajišťuje pokožce svoji pružnost, odolnost a schopnost regenerace. Chrupavky a vazy mají díky němu své potřebné vlastnosti., stejně tak jako všechny kosti v lidské těle mají zejména díky kolagenu svou pevnost a pružnost zároveň.

Léčivé účinky kolagenu

Aplikace kolagenu v mnoha různých formách má celou řadu pozitivních, až léčivých účinků. Jeho dostatečný přísun pomáhá léčit potíže s pohybovým aparátem, podpoří regenerace namáhaných kloubů a chrupavek, dokáže zmírnit, nebo dokonce úplně odstranit bolestí kloubů a kostí. Kůže může opět získat svou pružnost a pevnost. Vyživuje vlasové cibulky, zlepšuje kvalitu a pevnost nehtů.

Dostatečný přísun kolagenu má příznivé účinky na hojení zlomenin, zacelování pooperačních jizev, regenerace kůže a má pozitivní účinky při léčení některých kožních problémů, zejména akné a atopických ekzémů, některé formy lupénky a některé alergické reakce.

S jistou nadsázkou lze říct, že kolagen zmírňuje projevy stárnutí, čehož v hojné míře využívají výrobci kosmetiky a je tak k dostání celá řada krémů a přípravků s větším či menším obsahem kolagenu, nicméně využití kolagenu v kosmetice je natolik rozšířené, že jsme tomu vyčlenili samostatné téma Kolagen a zdravá pleť.

Negativní účinky kolagenu?

Jak je zatím známo, přítomnost kolagenu v lidském organismu nemá vedlejší účinky, které by pro tělo byly nežádoucí a škodlivé. Naopak běžné jsou problémy způsobem právě nízkým příjmem kolagenu a tím způsobeným nedostatkem, který nemusí nutně souviset s pokročilým věkem. Stejné problémy můžou mít jak senioři, tak i děti, dospělí, aktivní sportovci, ale klidně i váš domácí mazlíček.

Nedostatek kolagenu
 může mí za následek vznik vrásek, kůže ztrácí své potřebné vlastnosti, není tak pružná a pevná, rány se déle hojí, protože regenerace nefunguje tak, jak by měla. Kvalita vlasů a nehtů se může značně zhoršit, vlasy jsou křehké, lámou se a můžou i padat. Nehty jsou měkčí, snadno se zalomí i při běžných činnostech.

Další nepříjemností spojenou s nedostatkem kolagenu, je celkové zhoršení pohybové schopnosti, svalstvo je zatuhlé, klouby a záda bolí, pohyb se stává nepříjemným. A je dobré znovu zmínit, že se nemusí jednat problémy spojené s věkem. Vrcholoví sportovci mají často problémy s klouby, kostmi a vazy, kvůli jejich neúměrnému namáhání, tudíž jejich potřeba kolagenu je na mnohem vyšší úrovni, než u člověka, který sportuje jen rekreačně, nebo vůbec.